Święto Rodziny, czyli atrakcje dla wszystkich

  • 03.04.2019, 15:00
Święto Rodziny, czyli atrakcje dla wszystkich

Wydarzenie w Trzciance będzie połączeniem trzech inicjatyw.

Do działania przystąpili: Fundacja "Podaj Dobro", Mariapoli Fiore, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i inne organizacje pozarządowe.

W ubiegłym roku odbył się I Ogólnopolski Bieg Przełajowy Wychowanków Pieczy Zastępczej pod hasłem "MAM w SOBIE SIŁĘ". W tym roku (18 maja) w rozszerzonej formie planowana jest druga edycja tego wydarzenia.

Będzie to też okazja do świętowania Dnia Zastępczego Rodzicielstwa oraz 23. rocznicy powstania miasteczka Mariapoli Fiore.

-Pojawiła się myśl, aby oprócz naszych podopiecznych zaprosić innych młodych ludzi. Będzie to dla nich okazja, by nawiązać nowe znajomości, aby jedni drugich mogli ubogacać -mówi Teresa Twardosz, prezes fundacji "Podaj Dobro" z Trzcianki.

Jednym z głównych punktów programu będą zmagania sportowe. Do udziału w biegu MAM w SOBIE SIŁĘ zapraszani są wychowankowie od 15. roku życia i pełnoletni przebywający obecnie w placówkach opiekuńczo-wychowawczych i rodzinach zastępczych. Bieg RUN FOR UNITY organizowany jest natomiast dla wszystkich chętnych na dwóch dystansach- 5 km i 2 km. Wychowankowie pieczy zastępczej poniżej 15 lat zatem mogą pobiec na dystansie 2 km. Szczegóły dostępne są na stronie www.podajdobro.pl/mamwsobiesile.

-Run4unity, czyli Bieg dla jedności to wyjątkowe wydarzenie, które łączy młodych ludzi z całego świata. Co roku, równolegle w dziesiątkach miast na całym świecie, organizowane są gry i zawody sportowe. Wszystkim przyświeca ten sam cel - pragną przyczynić się do osiągnięcia pokoju i jedności rodziny ludzkiej -wyjaśnia Izabela Starzec z Ruchu Focolari.

Zbiórka do puszek

Piknik odbędzie się na terenie miasteczka Mariapoli Fiore w Trzciance, jednym z 25 miasteczek Ruchu Focolari rozsianych na pięciu kontynentach.

O godzinie 11:00 odbędzie się msza święta. O 12:30 rozpoczną się biegi, a po nich kolejne atrakcje. O 17:00 wystąpi z koncertem Szymon Chodyniecki i zespół Hakuna Matata.

-Bardzo się cieszę, że udało się przy współpracy Urzędu Gminy Wilga i Gminnego Ośrodka Kultury złożyć projekt i pozyskać środki od samorządu województwa mazowieckiego na wydarzenie kulturalne -mówi o występach muzycznych Agnieszka Nagadowska, przewodnicząca rady gminy Wilga.

-Radość jest tym większa, że w organizację zaangażowały się również miejscowe grupy społeczne- GOK Wilga, gminne jednostki OSP, rada gminy Wilga, koło gospodyń wiejskich z Trzcianki i inni -wymienia radna.

Wydarzenie to przede wszystkim wspólna zabawa. Przyjemne jednak połączone zostanie z pożytecznym. Wzorem roku ubiegłego, prowadzona będzie zbiórka do puszek.

-Chcemy sfinansować testy kompetencji i praktyki zawodowe dla naszych podopiecznych. Poprzednio udało się pomóc czterem osobom, a w tym roku mam nadzieję, że większej liczbie -precyzuje cel kwesty prezes fundacji "Podaj Dobro".

Nagrody od samego prezydenta

Podczas Święta Rodziny PCPR będzie świętować Dzień Zastępczego Rodzicielstwa.

-Chcielibyśmy w ten sposób podziękować naszym rodzinom zastępczym z terenu powiatu za podjęty trud wychowania dzieci, których rodzice znaleźli się w kryzysie -mówi Janina Kula, dyrektor PCPR.

W ramach pikniku planowane są konkursy plastyczne, gry terenowe, mecz piłki nożnej, loteria fantowa i stoisko promujące rodzicielstwo zastępcze.

-Taki dzień organizowaliśmy rokrocznie. Tym razem zdecydowaliśmy się jednak na połączenie wydarzeń, aby uczestnicy mogli skorzystać z większej ilości atrakcji -wyjaśnia dyrektor.

-Założycielka Ruchu Focolari Chiara Lubich w swoim testamencie zostawiła przesłanie - "Bądźcie rodziną". Otwieramy się zatem, by być rodziną dla tych, których życie nie oszczędza i dla tych, którzy chcieliby wspólnie tworzyć to wydarzenie. Dlatego dziękuję Stowarzyszeniu Truchtacz.pl, Zespołowi Szkół nr 2 w Garwolinie, Hufcowi Garwolińsko-Pilawskiemu Skautów Europy, Radzie Gminy Wilga, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz członkom Koła Gospodyń Wiejskich w Trzciance, że odpowiedzieli na zaproszenie -przyznaje Teresa Twardosz.

Patronat nad Świętem Rodziny objął minister sportu i turystyki Witold Bańka oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Podobnie jak w ubiegłym roku, prezydent Andrzej Duda ufunduje nagrody dla najmłodszych uczestników biegów. O przekaz medialny zadba zaś Wasz tygodnik lokalny - gazeta Twój Głos.

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe